به زندانی ها هدست واقعیت مجازی بدهید!

چند سالی هست که تکنولوژی VR یا Virtual Reality در حال رشد هست و همین چند وقت پیش فیسبوک اسم خودش رو به متا تغییر داد و از دنیای متاورس هم اشاراتی شد. متاورس یه دنیای بسیار بزرگ مثل اینترنت ولی با واقعیت مجازی هست! یعنی شما میتونید هدست رو بذارید و برید به آفیستون و کارتون رو انجام بدین یا مثلا به شهربازی بریدو خلاصه هرکاری که تو این دنیا میشه (و حتی نمیشه!) رو با تکنولوژی واقعیت مجازی انجام داد.

به زندان های کل دنیا که نگاه کنیم میبینم که هیچکس رفتار درستی با زندانیان نداره و توی ایران هم که دیگه اوج فاجعه رو میدونین ! زندانی ها همینوطوری بای دیفالت و پیش فرض بخاطر زندان و جرمی که مرتکب شدن یا بدهی یا هرچیزی سلامت روان خوبی ندارن و زندانبانان هم کاملا تلاش میکنن که بدترین موقعیت ذهنی رو توی زندان تجربه کنن .

داشتم به این موضوع فکر میکردم که یه قدم فیلی اگه بخوایم برداریم برای سلامت روان زندانی ها چیه ؟ آزاد کردنشون که اصلا نمیشه و باید حکمی که اجرا شده رو بگذرونن . ولی اگر ایستگاهی برای زندانیان درست کنیم که بتونن با هدست واقعیت مجازی دنیای بیرون رو تجربه کنن چی ؟ بنظرم این قضیه نه تنها به سلامت روان زندانی ها کمک میکنه بلکه باعث میشه رفتار بهتری رو داشته باشن ومثلا بگن برای استفاده از هدست فرضا 100 امتیاز باید داشته باشین هر هفته با کار ها و رفتار خوبی که ازشون نشون داده میشه .

با دنیای واقعیت مجازی میشه تجربه های گوناگونی داشت که زندانی ها هم باید ازش استفاده کنن و نباید اون هارو ازین تکنولوژی منع کنیم .

امیدوارم این ایده در آینده اجرا بشه 🙂

درباره نویسنده: Sadeq Nickbakht

زندگی ندارم

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *